Opublikowano:

Śpiworek do spania dla noworodka- jak wybrać

Jak wybrać śpiworek do spania dla noworodka? Przyszłe mamy stają przed nie lada wyzwaniem jakim jest dobór garderoby i akcesoriów dla maluszka. Szczególnie ciężkie zadanie mają mamy, które staną przed tym zadaniem pierwszy raz. Sprawa jest prosta, jeśli chodzi o większe dzieci (szczególnie chłopaki, bluza spodnie i w drogę). Jak ubrać i otulić noworodka? Przecież nie powie nam przecież czy marznie lub czy jest mu za gorąco. 

Dobór śpiworka dla noworodka a temperatura otoczenia

Śpiworki chmurki szyję od dwóch lat. Dobrałam parametry śpiworków tak, aby można było malucha dobrze otulić zarówno latem jak i zimą. 

Wszystkie śpiworki szyję z stuprocentowej bawełny (wzorzysta i jednolicie gładka). Jednak wpływ na to czy śpiworek jest cienki czy gruby ma to co jest między warstwami bawełny, czyli ocieplina. Dwa lata doświadczeń i prób pozwoliły mi dobrać parametry termiczne tak, aby maluch był dobrze otulony, ale nie przegrzany o każdej porze roku oraz o każdej porze dnia.

Wszystkie śpiworki znajdziesz tutaj

Wersja grubsza ZIMA (gdy temperatura otoczenia jest niższa niż 22 st.)

Wersja ciepła to śpiworek do spania, który sprawdzi się zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Kiedy pomimo ogrzewania domów odczuwamy chłód i częściej w domu ubieramy bluzę niż krótkie spodenki. Pamiętajmy, że noworodek w pierwszych tygodniach życia nie potrafi jeszcze sam regulować temperatury swojego ciałka. U mamy w brzuchu miał baaardzo cieplutko. To w pierwszych tygodniach życia maluch musi mieć ciepło i ciasno, wtedy czuje się bezpiecznie i smacznie śpi. 

Ten rodzaj śpiworków sprawdzi się także podczas wiosennych i jesiennych bezdeszczowych spacerów (śpiworek nie jest wodoodporny).

Pamiętajmy, że temperaturą w śpiworku możemy również ,,zarządzać” lżejj lub konkretniej ubierając maleństwo (kładziemy w samym bodziaku vs. kładziemy w bodziaku i pajacu, a na głowę zakładamy czapeczkę)

Wersja cieńsza LATO (gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż 22 st.)

Śpiworki w tej wersji sprawdzą się późną wiosną i wczesnym latem (nie upalnym) lub w bardzo ciepłych mieszkaniach. Dzięki specjalnie dobranym rozmiarom śpiworka, maluch będzie otulony i chroniony przed wieczornymi chłodami. 

Tutaj znowu możemy same ,,zarządzać” ogrzaniem malucha cieniej lub grubiej ubierając go do śpiworka. Pamiętajmy o tym, że nawet kiedy dla nas pogoda jest już letnia, noworodek może marznąć.  Będzie potrzebować dodatkowej warstwy, aby czuć się komfortowo jak u mamy w brzuchu.

Wersja super cienka UPAŁ (upalne dni)

Upalnych dni latem w naszej szerokości geograficznej przybywa, ale wbrew pozorom nie jest ich aż tak dużo.

Śpiworki w tej wersji do dwie warstwy oddychającej bawełny, które otulą malucha w trakcie upałów, będą chronić go przed promieniami słońca, ale nie będą go ogrzewać. 

To bardzo cienka i lekka wersja śpiworków, nawiązująca do jednowarstwowych, muślinowych otulaczy. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne niż otulacze, ponieważ śpiworek łatwo zamyka się na zamek i nie trzeba go wiązać i motać. Maluch jest otulony, śpi spokojnie, a mama nie martwi się przegrzaniem swojej pociechy. 

Kiedy maluch wyrasta ze śpiworka

Wszystkie śpiworki zapinają się na zamek rozdzielczy. Śpiworek może służyć jako materacyk do zabaw, mata w gondoli, materacyk w koszu mojżesza lub jako cienka kołderka (wersja super cienka i cienka).